Przemysł włókienniczy
Słowo przemysł kojarzy nam się z wielkimi fabrykami o dymiących kominach albo z gorącymi od pracy maszyneriami. Oczywiście, najczęściej takie wyobrażenia są słuszne, choć istnieje też przemysł nazywany „lekkim”.
Obejmuje on produkcję towarów codziennego użytku – od tkanin oraz ubrań poprzez artykuły spożywcze, aż do wyrobów ceramicznych. Jedną z jego gałęzi jest przemysł włókienniczy, nazywany także tekstylnym.
Zajmuje się przetwarzaniem surowców na włókna, dzianiny oraz tkaniny. Do głównych części przemysłu tekstylnego należą przędzalnictwo, tkactwo oraz dziewiarstwo.
Jednym z ważniejszych wyrobów przemysłu włókienniczego są tkaniny, czyli wyroby powstające przy przeplataniu ze sobą nitek według określonego splotu. Proces ten dokonywany jest za pomocą krosna tkackiego ręcznego lub mechanicznego.
Tkaniny mają gładką powierzchnię. Innym bardzo ważnym produktem przemysłu włókienniczego są dzianiny, czyli wyrób powstający w wyniku łączenia ze sobą w rzędach i kolumnach oczek, tak że powstała dziania jest elastyczna.
Struktura dzianin może być gładka, wzorzysta, ażurowa lub fakturowana.